BRI-COL

Máte nějakou otázku?

Vy se ptáte, mi odpovídáme ...

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY a mýty o retrívrech:

Může žít retrívr trvale  venku nebo v bytovce ?

Retrívr, který je od malička celodenně a celoročně venku a nic jiného nezná, si samozřejmě zvykne, osrstí se a pokud má zateplenou boudu, tak ani nenastydne. Celkově je však toto umístění pro retrívry vyloženě nevhodné. Retrívr je náturou především společník a potřebuje úzký kontakt s člověkem. Pokud nevyrůstá přímo v domácnosti, nenaučí se v ní slušně chovat a neúčastní-li se od štěněte života rodiny, jen těžko s ní  později může jet na dovolenou, do restaurace nebo k vodě… I v inteligenci psa vyrůstajícího v bytě a psa z kotce je propastný rozdíl!
   Retrívr „zavřený“ v bytovce, kterému se po přirozeně prospaném dopoledni věnuje postupně celá rodina a dostane dostatek pohybu na hodinové procházce, je šťastnější, než ten, který je celý den „na vzduchu“- sám na zahradě nebo přímo v kotci a protože  zejména přes zimu je čas strávený venku minimální, pes člověka téměř nevidí.
   Samozřejmě je nejideálnější domek se zahrádkou, kdy pes bydlí v bytě a během teplých měsíců může dopoledne bez rodiny trávit na zahradě nebo ve výběhu. Ale než trvale kotec, to rozhodně  raději bytovka s dostupným vhodným místem pro venčení a procházky.
 

Může být retrívr hlídač nebo obranář?

Jistě. Retrívr je chytré zvíře a je možné ho naučit ledacos. Když se vybere dominantnější, živé štěně a od malička se kazí, může se z něho vychovat větší či menší hlídač, který zuřivě štěká za plotem nebo dveřmi bytu a přestože to dá hodně práce, může se naučit i zaútočit na cizího člověka v zahradě nebo v bytě, či zvládnout základy obrany. Domníváme se však, že krvelačnou zabijáckou bestii snad z něho naštěstí vytvořit ani nejde. Smysl tohoto všeho ale nechápeme. Proti lidským zbraním pes stejně nic nezmůže a pokud si někdo bere retrívra, patrně chtěl asi psa s vrozenou láskou a důvěrou k lidem a bezmeznou trpělivostí  s dětmi a ne nebezpečné zvíře, které pokouše pošťačku, návštěvu, nebo dítě, které mu sáhlo do misky či vlezlo do pelechu!
   Retrívr je vysoce inteligentní pes, který v dospělosti po delším soužití sám často pochopí, že může svého pána do jisté míry chránit a to také formou hrozby vyceněnými zuby nebo štěkotem ve výjimečné situaci může i udělat. Rozhodně to ale od tohoto plemene nemůžeme očekávat, protože jakýkoliv projev agresivity není typický je v podstatě vadou.
 

Je vhodné chodit s retrívrem na cvičák?

Vše, co retrívr potřebuje umět, můžete s radou a případně pomocí  chovatele, který vám štěňátko prodal, zvládnout sami. Slušné chování a hygiena v bytě, poslušnost a aport lze naučit i doma. A pokud chcete, aby s vámi pes mohl kamkoli, musíte ho od začátku brát často na veřejnost. Cvičák je pro retrívry spíše na škodu, než k užitku. Mladí psi tam okoukají leckterý nešvar od ostatních plemen a ničí svoji přirozenou nekonfliktnost, mírumilovnost a neagresivnost vůči ostatním psům.

Stačí bezpapírové  štěně? Zavazuje mě k něčemu průkaz původu?

Už dávno neexistují přespočetná štěňata a průkaz původu dostává každé štěně uchovněných rodičů. Pokud štěně nemá „papíry“, narodilo se neuchovněným rodičům. To znamená, že už  rodiče mohli být bezpapíroví, nebo mohli mít:
 1) hrubou exteriérovou vadu, takže neuspěli na výstavě
 2) hrubou povahovou vadu, která je vyřadila z výstavy nebo „zkoušek vloh retrívrů“
 3) těžkou dysplazii kyčelních kloubů nebo jiné vážné onemocnění.
Nic z toho nemusí laik na první pohled poznat, i když mu chovatel ukáže oba rodiče. Průkaz původu k ničemu nezavazuje, pouze dává jistotu, že je štěně čistokrevné a v genech má vše, co retrívr má mít. Není to záruční list, že vám vyroste 100% zdravý šampión výstav, ale budete mít štěně, které má všechny předpoklady stát se po všech stránkách dobrým retrívrem a nemusíte mít strach, že se štěněti v půl roce začnou stavět uši, pokouše půl rodiny a vy zjistíte, že skutečným otcem byl dobrman…
 

 

© 2012 - www.bri-col.zde.cz
footer image footer image