BRI-COL

Chovná stanice retrívrů

Výcvik psů

Hlídání psů

O NÁS, aneb jak to všechno začalo

Před 28 lety si naše čtyřčlenná rodina pořídila prvního retrívra. Štěňátko se jmenovalo Brit a byl to černý labrador, jeden z první generace retrívrů  v naší republice. Za čtyři roky jsme mu sehnali kamarádku a nevěstu, světlou labradoru Colette. Podle těchto našich zakladatelů se nazývá i naše chovná stanice- BRI-COL. Brit s Colettkou nám svými vlastnostmi učarovali  natolik, že se od té doby celý náš život točí jen okolo retrívrů.
    Protože jsme chtěli chovat štěňátka a v bytovce bychom se všichni nevešli, postavili jsme rodinný domek a přestěhovali se na okraj vesnice Osek u Rokycan. A přestože náš první „páreček“ spolu nakonec psí mimina nikdy neměl, psí rodina se postupně rozrůstala a v naší chovné stanici už jsme odchovali stovky štěňátek…

VODÍCÍ PSI
Během let těsného soužití s retrívry nás neustále fascinovala jejich nekonfliktní, přátelská povaha, obrovská láska k člověku, touha být mu nablízku, neutuchající chuť být mu nějak nápomocen, schopnost rozeznat, komu je potřeba pomáhat i opatrnost vůči nejmenším nebo nemocným dětem a bezproblémová přizpůsobivost novým lidem i prostředí. Pochopili jsme, že toto je ideální povaha na výcvik pro lidi zdravotně handicapované.
   Výcvik asistenčních psů ale v naší republice tehdy ještě neexistoval a jako vodící psi pro nevidomé byli cvičeni převážně němečtí ovčáci. Chtěli jsme využít našich kynologických zkušeností (loveckých a služebních) a naučit se cvičit slepecké psy, ale tehdejší Unie nevidomých a slabozrakých  neměla o mimopražské cvičitele zájem.
   Zřejmě to byl osud, že jsme se v té době – r.1989 na Světové výstavě psů v Brně seznámili s cvičiteli slepeckých psů ze Státní výcvikové školy v Erfurtu, bývalém NDR. V Německu právě začínali retrívři pro svoji stabilnější povahu nahrazovat ve slepeckém výcviku německé ovčáky. Na Světové výstavě tehdy hledali vhodnou fenu jako zakladatelku jejich chovu pro tyto účely. Naše chovná fenka Brita splňovala jejich představu a tak začalo naše dlouholeté přátelství a spolupráce, která trvá dodnes. Byli to právě naši němečtí kolegové, kteří nás naučili základy slepeckého výcviku. Sehnali jsme si podle tehdejších  požadavků Unie první německou ovčačku Finu a asi rok se pokoušeli z ní udělat vodícího psa. Pak jsme se na Uniii přihlásili ke zkoušce. Prvně nás vyhodili, ale nevzdali jsme to. Fina napodruhé zkoušku udělala a pak řadu let dobře sloužila panu Mazourovi v Jičíně. Potom už to šlo stále lépe a v Praze nás museli vzít na vědomí…
   V roce  1995 jsme nakonec založili soukromou výcvikovou školu vodících psů pro nevidomé a dodnes jsme předali více než 70 těchto pomocníků.

ASISTENČNÍ PSI
Během přibývajících let nám bylo stále více jasné, že možnosti retrívrů nejsou výcvikem vodících psů  ještě zdaleka vyčerpány. Společně se spřátelenou „retrívráckou“ rodinou Pirnerových ze Starého Plzence a paní Molovou-Freeman  nás napadla myšlenka výcviku asistenčních a canisterapeutických psů pro zdravotně postižené. A protože náš průzkum ukázal, že je o tyto pomocníky zájem a na našem zlatém retrívrovi Lojzíkovi jsme si ověřili naše schopnosti takové psí asistenty „vypiplat“, založili jsme společně v únoru 2002 obecně prospěšnou společnost Pomocné tlapky, která se zabývá chovem, předvýchovou a výcvikem asistenčních a canisterapeutických psů pro zdravotně postižené.
Více viz www.pomocnetlapky.cz
 

© 2012 - www.bri-col.zde.cz 
footer image footer image