BRI-COL

Činnosti

Co všechno děláme ?

CHOVNÁ STANICE Labradorských a Zlatých retrívrů a Parson Russell teriérů

BRI-COL "black and white “

CO JE NAŠIM CÍLEM?
Od našich prvních štěňátek před 23 lety se až dodnes snažíme stále o totéž: odchovávat zdravá, silná, plně socializovaná štěňata s kvalitní genetickou výbavou a všemi předpoklady stát se typickými představitely svého plemene po stránce exteriérové i povahové, předávat je do dobrých rukou a spolu s nimi také veškeré potřebné informace v ústní i písemné formě a bezplatný doživotní poradenský servis.

CHOVNÍ JEDINCI
Do vlastního chovu si vybíráme jedince, kteří nejenže uspěli na výstavách, zkouškách vloh, jsou zdraví a mají dobré kyčelní klouby (= 4 podmínky pro uchovnění retrívrů), ale zároveň i s měnícími se módními trendy stále ještě vypadají a chovají se jako retrívři. Jsou tudíž i při své mohutné a silné stavbě těla pohybliví, temperamentní, jejich hlava má inteligentní výraz a uvnitř skutečně není „dutá“. Naši chovní jedinci jsou 100% socializované, nebojácné, veselé bytosti, zvyklé žít v těsné blízkosti člověka a ochotné  stále rozvíjet své dovednosti. Pokud jedeme s naší fenkou na krytí k jinému než našemu psovi, vybíráme ho přesně podle těchto kritérií. Jedině takoví rodiče totiž můžou zplodit štěňátka se všemi předpoklady stát se typickými retrívry.

ŠTĚŇATA
Socializace štěňátek začíná už při jejich narození. Nepřicházejí na svět v boudě, ale v čisté, teplé odchovně, rovnou do lidských rukou. Každé štěně dostane na krk barevnou šňůrku, aby se dalo odlišit od ostatních, je zaznamenán čas jeho narození a porodní hmotnost. I nadále jsou pravidelně vážena a když je miminek více než má fena struků, dokrmujeme je z lahve. Neméně důležitý je ale neustálý kontakt s člověkem. Vyrůstání v lidském obydlí umožňuje také postupné, přirozené přivykání si hlasům dospělých, křiku a pláči dětí a různým zvukům domácnosti (vysavač, pračka, mixér, rádio…). Jakmile se mrňousci naučí běhat, začínají chodit na zahradu, kde už si zvykají i na takové zvuky jako je auto, traktor, motorka, letadlo, sekačka na trávu apod. 
   Ve třech týdnech se budoucí páníčkové, kteří u nás mají na štěňátko záznam, přijíždějí poprvé podívat, případně si už i vybrat. Potom můžou dle svých možností svého vyvoleného kdykoli navštěvovat. Štěně, které svého páníčka vídalo už před odběrem, pak netrpí velkým  stresem ze změny prostředí. Navíc není ani pro nás na škodu blíže se seznámit. Není nám lhostejné, kam naše štěňata jdou a když si nejsme jisti, že by mělo vše, co potřebuje, tak ho prostě nedáme ?
   A zatímco my pipláme, krmíme, v noci vstáváme, vytíráme litry loužiček a sbíráme kila hovínek, očkujeme a tetujeme, připravují se noví majitelé podle našich instrukcí na příchod nového člena do domácnosti. Od mámy by měla psí mimina odcházet v 8týdnech, ve výjimečných případech předáme štěně, které dokončilo 7.týden, nikdy dříve.

PŘEDÁVÁNÍ
Předávání štěňat nepraktikujeme „přes plot“.  Noví majitelé si kromě čtyřnohého „dárečku“ odvážejí také krmení na první den, v případě zájmu základní vybavení ( vodítko, obojek, vyčesávalo, misky, granule…) za velkoobchodní ceny a veškeré potřebné informace k výživě, výchově a správnému soužití jak v ústní, tak písemné podobě.
  Ale ani odchodem chlupaté demoliční čety to pro nás nekončí. S majiteli jsme v kontaktu, kdykoli poradíme, pomůžeme s výchovou, případně s uchovněním atd. Takhle už jsme v naší velké psí rodině získali spoustu přátel na celý život…
 

VÝCVIK VODÍCÍCH PSŮ pro nevidomé a slabozraké

 • Výcvikem vodících psů se naše rodina zabývá už od roku 1989, soukromě cvičíme od roku 1995 (viz NAŠE HISTORIE). Dodnes jsme klientům předali více než 80 čtyřnohých pomocníků.

 •  

   

  JAKÁ PLEMENA?
  Kromě několika prvních německých ovčáků cvičíme od začátku výhradně retrívry (labradorské, zlaté a výjimečně flat-coated) pro jejich inteligentní, nekonfliktní, přizpůsobivou, přátelskou a i s přibývajícím věkem stabilní povahu, chuť učit se a ochotu pomáhat lidem.

  JACÍ PSI?
  Do výcviku přichází pes nebo fena s průkazem původu ve stáří 12 - 18 měsíců, který projde přísnými povahovými a zdravotními testy (krevní testy, vyšetření moče a RTG kontrola kyčlí). Pes musí mít zvládnuté základy slušného chování a hygieny, musí se umět chovat v bytě a i v ruchu města se nesmí ničeho a nikoho bát. Ideální je, když máme k dispozici štěně z vlastního chovu - z osvědčeného spojení a které prošlo roční předvýchovou ve vhodné rodině. Jiná možnost je koupě dospělého prověřeného psa ve věku max 20 měsíců. 
    Psa vybíráme i cvičíme klientovi „na míru“, to znamená, že volíme jedince, který se hodí k jeho životnímu stylu, bydlišti, temperamentu i výšce a výcvik přizpůsobujeme jeho konkrétním potřebám.

  VÝCVIK
  Výcvik začíná nejprve v okresním městě Rokycany a přilehlých menších městech a obcích a pokračuje v Plzni a v druhé půli v Praze. Samotný výcvik trvá zhruba 6-8 měsíců a skládá se ze 3 fází. V první fázi si pes osvojí většinu úkonů a povelů, v druhé se dovednosti fixují a dochází k prvnímu seznámení psa s klientem, vyzkoušení společné chůze a upřesnění požadavků. V poslední fázi se vše „piluje“ a klient se s ohledem na vzdálenost co možná nejčastěji se psem navštěvuje. Tento včasný kontakt se nám velmi osvědčil:
  1) Pes si na svého budoucího pána postupně zvyká a v době předávání už jsou v podstatě „staří známí“, takže adaptace v novém prostředí probíhá daleko snadněji. 
  2) Klient si postupně zvyká na svého psa, seznamuje se s jeho zvyky, potřebami a učí se mu při chůzi důvěřovat.
  3) Klient se s psem secvičí natolik, že může závěrečnou zkoušku složit sám, což považujeme za objektivnější test, než když zkoušku provádí vidící cvičitel či jiná osoba, nebo cvičitel se zatemněnými brýlemi, který však přesně zná psovy silné i slabé stránky.

  ZKOUŠKY
  Závěrečná zkouška probíhá až po několikadenním intenzivním secvičování. Klient přijede, nejlépe i s rodinou, do Třemošné u Plzně, na naše náklady se ubytuje v tamním bezbariérovém domě Exodus a několik dní (individuálně-jak je třeba) bydlí s pejskem na neutrální půdě, kam za nimi cvičitel už jen dojíždí. Nyní se klient učí o psa starat- krmit, venčit, vyčesávat apod. a denně intenzivně trénuje na společnou zkoušku.
      Závěrečnou zkoušku skládá klient na jemu neznámé trase ve velkém městě s provozem a zkušební komisi tvoří: cvičitel, rodinný příslušník nebo jiná osoba vybraná klientem, nezávislá osoba a zástupce obecního/městského úřadu, který má psa proplácet. Cílem zkoušky je ohodnotit všechny předepsané úkony a povely do zkouškového protokolu a předvést všem přítomným, že se zkoušený „tým“ dokáže bezpečně, plynule a jistě pohybovat na frekventované ulici, mezi lidmi, v obchodě, v dopravních prostředcích atd.

  PŘEDÁVÁNÍ
  Po úspěšném otestování odjíždí nový „tým“ do svého bydliště. Pes si za přítomnosti cvičitele přivyká na nové prostředí a naučí se několik nejpoužívanějších tras (např. do práce, do obchodu..). Vybírá se vhodné místo pro venčení, vyhledá se kvalitní veterinář a nakonec se pes se všemi formalitami oficiálně předá na příslušném obecním/městském úřadě.
    Doba předávání není přesně stanovená, opouštíme nový tým teprve když vše funguje jak má a klient se sám cítí být připraven. A však vzhledem k pozvolnému a důkladnému předchozímu procesu seznamování a secvičování nebývá tato poslední etapa nikterak komplikovaná a probíhá většinou rychle a hladce.

  SŽÍVÁNÍ A NÁSLEDNÁ PÉČE
  Ani předáním novému majiteli však naše práce nekončí, v období sžívání jsme v neustálém kontaktu, připraveni poradit, případně řešit jakýkoli problém. Po celou dobu činné služby psa poskytujeme klientovi poradenský servis a pomáháme řešit krizové situace (např. hlídání psa po dobu hospitalizace apod.).
  Ať už velké výcvikové instituce hlásají o soukromých cvičitelích cokoli a snaží se udržet si monopol, toto je nesporná výhoda malých výcvikových škol : kvantita není na úkor kvality! Malé výcvikové školy můžou vzhledem k menšímu počtu klientů přistupovat ke každému individuálně, s dostatečným prostorem k postupnému a důkladnému secvičování a poskytovat komplexní péči i následný servis…

  JAK NA TO aneb co musím udělat, abych získal vodícího psa?
  Pokud máte zájem o vodícího psa z naší výcvikové školy, zkontaktujte nás (viz níže), domluvíme si schůzku a samozřejmě vám pomůžeme s vyřízením veškerých formalit (žádost o úhradu vodícího psa na příslušný obecní/městský úřad, žádost o příspěvky na krmení atd.)

  VÝCVIK ASISTENČNÍCH PSŮ A CANISTERAPIE

 • Výcvikem asistenčních psů pro tělesně postižené klienty, klienty s kombinovanými vadami a canisterapií se naše rodina zabývá od roku 2002 v rámci obecně prospěšné společnosti Pomocné tlapky - www.pomocnetlapky.cz
 • VÝCVIK ZÁKLADNÍ POSLUŠNOSTI

 • Nabízíme pejskařům začátečníkům pomoc při výchově nezbedných stěňat a při výcviku základních dovedností:
  • Poslušnost (sedni, lehni, odložení, chůze u nohy na vodítku)
  • Chování psa na veřejnosti
  • Aportování

  HLÍDÁNÍ PSŮ

 • Jedete na dovolenou, kam váš miláček nemůže ? Máte rodinné nebo zdravotní potíže a nemůžete se dočasně o svého psa starat ? Máme pro vás řešení. Pohlídáme vašeho pejska v době vaší nepřítomnosti nebo po dobu vašich problémů. Zaručujeme umístění v domácnosti a osobní celodenní péči.

 •  
  © 2012 - www.bri-col.zde.cz
  footer image footer image